Vinograf uvaří pro zdravotníky z kladenské a vinohradské nemocnice tento týden naposledy (tisková zpráva)

Pražské vinné bary Vinograf v pátek 15. 5. naposledy uvaří a rozvezou obědy pro zdravotníky z vinohradské a kladenské nemocnice, kteří se starají o pacienty s novým koronavirem. Na obědy pro zdravotníky přes 100 dárců poslalo necelých 260 000 korun.

Sbírka na obědy pro zdravotníky z COVID oddělení byla spuštěna 26. března a 30. března Vinograf poprvé uvařil pro Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Po pár dnech pak přibyla i Oblastní nemocnice Kladno. Mezi ně Vinograf rozdělil okolo 50 obědů denně. Do pátku bude mít zapůjčené rozvozové auto od Ford Motor Company naježděno přes 4200 kilometrů.

Byla to pro nás důležitá fáze překonávání krize. Šlo vlastně o jedinou možnost, jak být užiteční a funkční. I když ekonomicky nám to nijak nepomohlo, tak vděk zdravotníků nám za to úsilí rozhodně stál. Zároveň byla ohromná zkušenost být součástí toho vzepětí solidarity,” říká Jan Horešovský, spolumajitel vinných barů Vinograf.

Ve sbírce, která běžela od 26. března do 7. dubna, Vinograf vybral prostřednictvím transparentního účtu neziskové organizace Senovážné žije z. s. 259 797 korun. Přispělo 108 dárců. Největší dar byl 30 000 korun, nejnižší pak 100 korun. Průměrný příspěvek byl 2 406 korun.

„Chtěl bych moc poděkovat našim dárcům, odnášíme si pocit, že pořád ještě žijeme ve společnosti, kde žije potřeba se pozitivně angažovat navzdory všem špatným zprávám,” dodává Horešovský.

Vinograf se teď bude i nadále věnovat iniciativě #milujemevino, kterou na začátku koronavirové krize založil, a to konkrétně podpoře malých českých vinařů, z nichž mnozí se kvůli zavřeným restauracím a úpadku cestovního ruchu ocitli ve finančních problémech.

O #milujemevino:

Iniciativa #milujemevino vznikla pro profesionály, odborníky ale i nadšené konzumenty dobrého vína, kterým není osud vína a podniků s vínem  v době koronavirové krize lhostejný a chtějí pomoci, a to ať už je pro ně víno živobytím, filozofií či pouhou radostí.

Epidemie nového koronaviru a restrikce pro podnikatele s ní spojené uvrhli celou gastronomii do existenčního ohrožení. Utrpět může i svět vína, který tak milujeme. Dopad této krize vnímáme nejen na samotných restauracích a podnicích, ale také na vinařích a vinařstvích, a rádi bychom udělali pro podporu vína maximum.

#milujemevino má v současnosti ve svém katalogu pomoci na webu milujemevino.eu několik tipů pro okamžitou a konkrétní pomoc, nejen třeba  v podobě dražeb a prodeje vín od malých tuzemských vinařů, ale také pomoc pro segmet fine dining gastronomie, ve která jsou doménou zážitky, které se nedají zabalit do krabičky a poslat kurýrem domů. Ve spolupráci společností Moët Hennessy nabízí iniciativa prodej voucherů, s jejichž pomocí můžete okamžitě finančně podpořit svou oblíbenou restauraci a zároveň jí tak vzkázat, že s vámi může po svém otevření počítat. Za cenu voucheru získáte konzumaci v restauraci a navíc láhev šampaňského Veuve Clicquot Brut Réserve Cuvée 75cl. 

Kromě toho nabízí i novinky a aktuality z oblasti vína a platformu skrz kterou podobně smýšlející lidé a subjekty mohou vystupovat směrem k úřadům a veřejnosti nebo získávat informace prostřednictvím webináře.