Iniciativa 10 % GASTRU #10GASTRU

V #milujemevino jsme se rozhodli odstartovat novou iniciativu na pomoc návratu zpět do normálu pro restaurace, vinárny, bary, kavárny a všechny další podniky v gastronomii. Rádi bychom, aby se alespoň 10% spropitné pro personál stalo v Česku běžným zvykem a aby také šlo k těm, kterým je určeno. Neobejde se to ale bez vaší pomoci.. 

Budeme moc rádi, pokud nás v této aktivitě podpoříte a desetiprocentní spropitné dáte nejenom nám, ale i všem dalším podnikům a tím pádem lidem, bez kterých bychom restauraci ani vinný bar nemohli provozovat. My uděláme všechno pro to, abyste byli u nás spokojení a spropitné jste mohli rádi dát. 

Usnadníme to i tím, že vám 10 procent spropitného spočítáme a nabídneme při placení. Budete-li spokojeni na více než deset procent dýška, dejte více dle vlastního uvážení. Nebudete-li, nedávejte. V takovém případě budeme velmi rádi, pokud nám řeknete nebo napíšete co bylo špatně.

10 % GASTRU FAQ

Proč je to povinné? Žádné dýško mi nemůžete nařídit! 

Povinné to není, nic se nemění. Chce-li dát, dejte, nejste-li spokojení, nedávejte, jen nám řekněte, proč. Můžete naopak dát více. Abychom vám pomohli to snáze zaplatit, nabídneme vám na účtu vyčíslenou desetiprocentní částku mající stále povahu dobrovolného spropitného. Myslíme si, že jako Vinograf nabízíme tak dobrý servis, že alespoň deset procent jako ocenění práce obsluhy můžete dát. 

Chcete zavádět další zákon? Jděte si tím do ….

Zákon zavádět nechceme. Tečka. Je a bude to stále dohoda mezi zákazníkem a obsluhou. 

Mohu spropitné nedat? 

Jistě, je to vaše volba. Stále můžete zvolit vlastní výši spropitného, stejně jako ho nedat vůbec. My ve Vinografu věříme, že naše služby jsou tak dobré, že spropitné dáte rádi. 

Mohu dát vyšší spropitné? 

Samozřejmě, dejte takové spropitné, jaké si personál zaslouží. Jak už jsme napsali výše (a níže), na účtu vám nabídneme spočítané a připravené 10% a 15% spropitné pro snazší zaplacení. Změnit ho můžete vždy. 

Co mi vlastně za těch 10 procent dáte navíc? 

Náš servis, suroviny a péče o zákazníka je lepší než průměr, proto si myslíme, že vyšší spropitné dává smysl. Nic “navíc” vám dát neumíme, dáme vám nejlepší služby, které umíme a vy si je rozhodně zasloužíte. Zároveň tak můžete ocenit personál i ve všech dalších podobných restauracích, které mají servis stejně nadstandardní.

Proč zrovna deset procent? 

Je to málo, ale jako výchozí hodnota je to dobré. Můžete nechat víc.

Jak to chcete mít v Česku s porovnáním s USA? 

V Česku může tvořit spropitné 50 i více procent z celkového příjmu zaměstnance restaurace. Nechceme, aby to bylo tak tvrdé jako v USA, ale upřímně – bez spropitného restaurace v této krizové době nepřežijí. Na druhou stranu chceme, aby spropitné bylo transparentní i z pohledu odvodů i daní. 

Jak to bude uvedeno na účtence? Jak se to bude platit? Hned 10 % na účtu? Jak to bude na terminálu? 

Na papírové účtence vám nabídneme doporučené spropitné 10 a 15 %. Vy se rozhodnete. Na terminálu vám ukážeme vaši útratu a poté vám umožníme zadat spropitné. Kolik zadáte je na vás. Snad se nám brzy podaří upravit platební terminály tak, aby bylo možné přímo zadat kolik procent chcete dát. 

Komu peníze ze spropitného půjdou? Obsluha? Kuchyně? Pomocný personál? Management? 

U různých podniků to může být různé, ale u nás rozdělujeme tyto peníze mezi obsluhu a v bonusech pak i pro kuchyň a pomocný personál. Považujeme to za férové, všichni se podílí na zážitku hosta. Management má jiné metody ohodnocení. 

Co když restaurace ty peníze stejné personálu nedá? 

To se u nás nestane. Personál má možnost volby, pro koho bude nebo nebude pracovat. My jsme v tomto zcela transparentní.

Platí se ze spropitného DPH?

Neplatí, protože je to dar. 

Platí se ze spropitného daně a kdo je platí? 

Ano, platí se sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů. Vše se zdaňuje jako každý jiný příjem přímo u zaměstnance. 

Dozví se o MÉM spropitnéM Andrej Babiš přes EET? 

Spropitné není součástí tržby, tedy se v EET neeviduje.

Jak to bude s bezhotovostním a hotovostním uhrazením spropitného? 

Stejně jako doposud. Způsob platby nemá na tuto věc žádný vliv.

Není to tak trochu vydírání? Říct si rovnou o 10 procent?

My si neříkáme, my nabízíme možnost. Aby ji host využil, musí být spokojen. Ve skutečnosti cílíme na víc. 

Proč prostě nezdražíte služby o deset procent? 

Protože spropitné je dar, výraz spokojenosti hosta za komplexní službu. Není to tržba, neovlivňuje marži a filosoficky nemá s cenou nic společného. A my potřebuje zpětnou vazbu, spropitné je jedním z nástrojů, jak jí získat.

Jaké platy má vlastně personál? jak na to má/bude spropitné mít vliv? 

Tolik kolik si může restaurace dovolit, kolik trh práce umožní. Vinograf si personálu váží a platíme svým lidem rádi a dobře. Kvůli koronaviru se ale drasticky snížily příjmy všech. Doufáme, že iniciativa 10 % GASTRU pomůže i v tomto ohledu. Děkujeme všem, kdo se přidáte.